آمار بازدیدکنندگان :

تعداد بازدید کنندگان امروز : 179 نفر
کل بازدید امروز : 197
تعداد بازدید کنندگان دیروز : 430 نفر
کل بازدید دیروز : 439
تعداد بازدید کنندگان این ماه : 10217 نفر
کل بازدید این ماه : 11022
سایت شاهد و ایثار
دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
2125 بازدید

   مرضیه یزدی همسر شهید حاج محمد حسین درفشی از نخبگان و سرآمدان  شاهد و ایثارگر و بانوان فعال قرآنی کشور است که در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات، درغرفه ای تحت عنوان" دین و اندیشه و پرتوی قرآن" (شماره 157 ) حضوری فعال داشت .

   این بانوی فرهیخته قرآنی،  در پنجمین از روز بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات که از 16 الی 22 آبان ماه در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برپا شد، علاوه بر داشتن غرفه ای به نام دین و اندیشه و پرتوی قرآن (شماره 157 )، سخنرانی با موضوع " بهداشت ازدواج از دیدگاه اسلام" با الهام از فراز اول سوره نور در ساعت 13 روز چهارشنبه مورخ 20 آبان در سالن شماره 1 گفتگوی این نمایشگاه ارائه نمود که مورد استقبال بسیاری از حاضرین قرار گرفت.

  خانم یزدی که در سال 1339 در استان همدان متولد شده در حال حاضر به عنوان استاد مدعو دانشگاه فرهنگیان و پیام نور این استان مشغول به تدریس است. وی در پنجمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه تهران در سال 1386 نیز به عنوان یکی از بانوان قرآن پژوه موفق شناخته و معرفی شده است. 

  وی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته علوم تربیتی دانشگاه تهران است که فعالیت های فرهنگی خود را از زمان دانشجویی و پس از شهادت همسرش در سال 65 آغاز کرده است. وی در آن سالهای تنهایی، ضمن تربیت فرزند و تدریس در دانشگاه به تالیف کتاب روی آورده و برای فعالیت در عرصه علمی، علوم قرآنی را برگزیده است.

   وی که با هزینه شخصی در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات شرکت کرده طی سخنانی درباره نحوه ورود به این عرصه و گام نهادن در ورطه علوم قرآنی می گوید: من با توسل به ائمه معصومین (علیهم السلام) بخصوص امام رضا (ع) از این بزرگواران خواسته ام که بتوانم درعرصه علوم قرآنی فعالیت و حضور فعال و پرثمر داشته باشم و موفقیت های امروزم را مرهون عنایات این بزرگواران هستم. 

   این بانوی فرهیخته قرآنی، در کنار فعالیت های علمی مرتبط با قرآن، افتخار حفظ کل قرآن کریم را نیز دارد. اما اغلب آثار و تالیفات وی با رویکردی پژوهشی انجام شده و در همین راستا، توانسته است در میدان رقابت های علمی و پژوهشی حائز رتبه های برتر کشوری شود که از آن جمله کسب رتبه نویسنده ممتاز در پنجمین همایش بانوان قرآن پژوهش کشور در سال 86 ، رتبه سوم رشته پژوهش های اساتید دانشگاه ها، نویسنده نمونه استان همدان در سه ده اخیر و نفر دوم دانشگاه شهید بهشتی در مقطع کارشناسی ارشد را می توان نام برد.

تالیفات این بانوی محقق ونویسنده در حال حاضر علاوه بر فارسی به دو زبان انگلیسی وعربی نیز ترجمه شده است.

 مرضیه یزدی علاوه برعرصه کتاب، فضای مجازی را از نظر دور نداشته و سایت پژوهش های قرآنی را به نام "پرتوی قرآن" و با هزینه شخصی راه اندازی کرده است و جالب تر این که مطالب این سایت قرآنی، به 4 زبان ترجمه و ارائه می شود. به زودی نیز زبان فرانسه به 4 زبان قبلی افزوده شده و سایت 5 زبانه خواهد شد.

 پخش « فیلم های گویا» یکی از ویژگی های این سایت است و فیلم ها نیزعلاوه بر زبان فارسی، به 3 زبان دیگرهم پخش می شود. بیان مطالب محتوایی سایت وهمچنین پخش فیلم ها به زبان فرانسه نیز در دستور کار است.  

از جمله فیلم هایی که تا کنون در این سایت بارگذاری شده می توان به ترجمه آیا ت و فرازهای اول سوره نور اشاره کرد که به زبان های مختلف ترجمه و تفسیر شده است. ناگفته نماند که در بخش ترجمه مطالب به لاتین، اساتیدی از دانشگاه بوعلی و دانشگاه فرهنگیان همدان با مرضیه یزدی همکاری دارند.

موضوع قابل توجه در فعالیت های این بانوی قرآن پژوهش این است که محور مباحث مطرح شده در سایت مرضیه یزدی، موضوع «بهداشت ازدواج از دیدگاه اسلام» است که در عین اهمیت موضوع یکی از مباحث مورد نیاز جامعه امروز است.  

  البته کتاب ها و تالیفات این بانوی نویسنده با توجه به سخنان خودش، در موضوعات پراکنده اما متناسب با نیاز روز جامعه تالیف شده با این وجود در حال حاضراتخاذ روش و شیوه ی واحدی را برای تالیفات خود  در پیش گرفته اند و در رابطه با تفسیر موضوعی قرآن کار نگارش را ادامه می دهند.

از همین رو تاکنون جزء اول و دوم قرآن را به شکل موضوعی تفسیر کرده اند. اما بر روی این آثار از عنوان «تفسیر» استفاده نشده چرا که تحصیلات تخصصی بانو یزدی در رابطه با علوم تربیتی است. هرچند در کتاب شناسی اثر، این 2 کتاب از سوی وزرات ارشاد به عنوان آثار تفسیری محسوب شده است.

  خانم یزدی درباره دو کتاب خود شامل تفسیر جزء اول و دوم می گوید: « این کتاب ها تلفیقی از ترجمه و تفسیر است که به شکل گزیده نگارش شده به گونه ای که نسل جوان را خسته نکند و درعین حال پاسخگوی برخی از سوالات ذهن کنجکاو آنها باشد. این نگاشته های تفسیری در واقع اقتباسی از آثار تفسیری مرحوم علامه طباطبایی و مباحث تفسیری آیت الله جوادی آملی است که سعی شده به زبانی ساده و به روز برای نسل جوان و امروز جامعه بیان شود که به حول و قوه الهی از نظر علمای حوزه و دانشگاه نیز مورد تایید قرار گرفته و در جامعه علمی کشور از آنها استقبال شده است.»  

این بانوی قرآن پژوهش اخیرا نیز کتابی برای کودکان تالیف کرده است با هدف آموزش بسم الله الرحمن الرحیم به کودکان پیش دبستانی و با عنوان « آقا فیله میخاد بره مدرسه» که توانسته است مخاطبان خود را جذب کند و وزارت ارشاد و مهدهای کودک نیز از این اثر استقبال کرده و کتاب به چاپ دوم رسیده است.

«یاسین، ریحانه قرآن» و «نقش خانواده در هدایت کودک به سوی نماز» نیز از دیگر تالیفات مرضیه یزدی است که به سه زبان ترجمه و به ترتیب به چاپ سوم و چاپ دوم رسیده است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر