آمار بازدیدکنندگان :

تعداد بازدید کنندگان امروز : 211 نفر
کل بازدید امروز : 229
تعداد بازدید کنندگان دیروز : 430 نفر
کل بازدید دیروز : 439
تعداد بازدید کنندگان این ماه : 10249 نفر
کل بازدید این ماه : 11054
مصاحبه با شبستان
یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴
0 نظر
2220 بازدید

گزارشی از یک حضور غیر سازمانی در نمایشگاه مطبوعات

خبرگزاری شبستان: راهروی هفت شبستان اصلی در محل برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها میزبان قرآن پژوهی است که با حضور غیر سازمانی خود و صحبت هایش هر بازدید کننده ای را جذب می کند.

به گزارش خبرنگار معارف خبرگزاری شبستان؛ مرضیه یزدی از بانوان فعال قرانی کشور است که در سال 1339  در استان همدان متولد شده و در حال حاضر به عنوان استاد مدعو دانشگاه فرهنگیان و پیام نور این استان مشغول به تدریس است. وی در پنجمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه تهران در سال 1386 به عنوان یکی از بانوان قران پژوه موفق در سطح کشور شناخته و معرفی شده است. 

 

مرضیه یزدی که با هزینه شخصی در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات شرکت کرده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته علوم تربیتی دانشگاه تهران است که بنا بر گفته های خودش، فعالیت های فرهنگی را از زمان دانشجویی و پس از شهادت همسرش «حاج محمد حسین درفشی»، در سال 65 آغاز کرده. وی در آن سالهای تنهایی، ضمن تربیت فرزند و تدریس در دانشگاه به تالیف کتاب روی آورده و برای فعالیت در عرصه علمی، علوم قرانی را برگزیده است.

 

یزدی در بخشی از سخنان خود درباره نحوه ورود به این عرصه و گام نهادن در ورطه علوم قرانی می گوید: «من با توسل به ائمه معصومین علیهم السلام بخصوص امام رضا علیه السلام از این بزرگواران خواستم که بتوانم درعرصه علوم قرانی فعالیت و حضور داشته باشم و موفقیت های امروزم را مرهون عنایات این بزرگواران هستم.»   

 

این بانوی فرهیخته قرانی، در کنار فعالیت های علمی مرتبط با قران، افتخار حفظ کل قران کریم را نیز دارد اما اغلب آثار و تالیفات وی با رویکردی پژوهشی انجام شده و در همین راستا، توانسته است در میدان رقابت های علمی و پژوهشی حایز رتبه های برتر کشوری شود که از آن جمله کسب رتبه ممتاز در پنجمین همایش بانوان قران پژوهش کشور در سال 85  را می توان نام برد.

تالیفات این بانوی محقق ونویسنده در حال حاضر علاوه بر فارسی به دو زبان انگلیسی وعربی نیز ترجمه شده است.

 

مرضیه یزدی علاوه برعرصه کتاب، فضای مجازی را از نظر دور نداشته و سایتی را به همین نام و با هزینه شخصی راه اندازی کرده است و جالب تر این که مطالب این سایت قرانی، به 4 زبان ترجمه و ارائه می شود. به زودی نیز زبان فرانسه به 4 زبان قبلی افزوده شده و سایت 5 زبانه خواهد شد.

 

پخش «فیلم های گویا» یکی از ویژگی های این سایت است و فیلم ها نیزعلاوه بر زبان فارسی، به 3 زبان دیگرهم پخش می شود. بیان مطالب محتوایی سایت وهمچنین پخش فیلم ها به زبان فرانسه نیز در دستور کار است. البته کار ترجمه به زبان فرانسوی انجام شده اما برای بیان مطالب به زبان فرانسه همچنان در حال رای زنی با اساتید هستند.

 

از جمله فیلم هایی که تا کنون در این سایت بارگذاری شده می توان به ترجمه آیا ت و فرازهای اول سوره نور اشاره کرد که به زبان های مختلف ترجمه و تفسیر شده است. ناگفته نماند که در بخش ترجمه مطالب به لاتین، اساتیدی از دانشگاه بوعلی و دانشگاه فرهنگیان همدان با مرضیه یزدی همکاری دارند.

موضوع قابل توجه در فعالیت های این بانوی قران پژوهش این است که محور مباحث مطرح شده در سایت مرضیه یزدی، موضوع «بهداشت ازدواج از دیدگاه اسلام» است که در عین اهمیت موضوع یکی از مباحث مورد نیاز جامعه امروز است.  

 

البته کتاب ها و تالیفات این بانوی نویسنده با توجه به سخنان خودش، در موضوعات پراکنده اما متناسب با نیاز روز جامعه تالیف شده با این وجود در حال حاضراتخاذ روش و شیوه ی واحدی را برای تالیفات خود  در پیش گرفته اند و در رابطه با تفسیر موضوعی قران کار نگارش را ادامه می دهند.

از همین رو تا کنون جزء اول و دوم قران را به شکل موضوعی تفسیر کرده اند. اما بر روی این آثار از عنوان «تفسیر» استفاده نشده چرا که تحصیلات تخصصی بانو یزدی در رابطه با علوم تربیتی است. هرچند  در کتابشناسی اثر، این دو کتاب از سوی وزرات ارشاد به عنوان آثار تفسیری محسوب شده است.

 

وی درباره دو کتاب خود شامل تفسیر جزء اول و دوم می گوید: « این کتاب ها تلفیقی از ترجمه و تفسیر است که به شکل گزیده نگارش شده به گونه ای که نسل جوان را خسته نکند و درعین حال پاسخگوی برخی از سوالات ذهن کنجکاو آنها باشد. این نگاشته های تفسیری در واقع اقتباسی از آثار تفسیری مرحوم علامه طباطبایی و مباحث تفسیری آیت الله جوادی آملی است که سعی شده به زبانی ساده و به روز برای نسل جوان و امروز جامعه بیان شود که به حول و قوه الهی از نظر علمای حوزه و دانشگاه نیز مورد تایید قرار گرفته و در جامعه علمی کشور از آنها استقبال شده است.»  

 

این بانوی قران پژوهش اخیرا نیز کتابی برای کودکان تالیف کرده است با هدف آموزش بسم الله الرحمن الرحیم به کودکان پیش دبستانی و با عنوان « آقا فیله میخاد بره مدرسه» که توانسته است مخاطبان خود را جذب کند و وزارت ارشاد و مهدهای کودک از این اثر استقبال کرده و کتاب به چاپ دوم رسیده است.

 

«یاسین، ریحانه قران» و «نقش خانواده در هدایت کودک به سوی نماز» نیز از دیگر تالیفات مرضیه یزدی است که به سه زبان ترجمه و به ترتیب به چاپ سوم و چاپ دوم رسیده است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر