آمار بازدیدکنندگان :

تعداد بازدید کنندگان امروز : 197 نفر
کل بازدید امروز : 215
تعداد بازدید کنندگان دیروز : 430 نفر
کل بازدید دیروز : 439
تعداد بازدید کنندگان این ماه : 10235 نفر
کل بازدید این ماه : 11040
گفت و گوی نوید شاهد با همسر تنها شهید دوران دفاع مقدس از سازمان قضایی نیروهای مسلح همدان
شنبه ۰۱ تير ۱۳۹۸
0 نظر
876 بازدید
گفت و گوی نوید شاهد با همسر تنها شهید دوران دفاع مقدس از سازمان قضایی نیروهای مسلح همدان:
همسر شهید درفشی می گوید «همسر شهید بودن یک انتخاب است و خداوند با این انتخاب می خواهد راه شهید ادامه پیدا کند.» این بانوی فرهیخته راه شهیدش را با کارهای فرهنگی به درستی ادامه داده و در شرایط امروز به جای آن که سرمایه گذاری مالی و مادی کند، با اخذ وام، جزء نخست قرآن را برای علاقه مندان به حفظ قرآن، مصوّر کرده است.
به گزارش نوید شاهد، بانو «مرضیه یزدی» همسر شهید حاج «محمد حسین درفشی» است؛ شهیدی که خط شکن لشکر محمد رسول الله (ص) بود و در عملیات کربلای 5 و در کنار دریاچه ماهی به آرزوی دیرینه اش که همانا »شهید دریا شدن» بود، رسید.
 
 
شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم
 

خانم یزدی استاد بازنشسته دانشگاه است که در رشته علوم تربیتی تحصیل کرده و حالا در دوران بازنشستگی؛ دغدغه های فرهنگی زیادی دارد. ایشان قرآن پژوه بوده و تاکنون کتاب های مختلفی با محوریت قرآن به چاپ رسانده است. یکی از کارهای جالب خانم یزدی این است که سایت خود به آدرس WWW.marziiehyazdi.ir را وقف (علم و فناوری) کرده وآثار خود را با دانلود رایگان در اختیار مخاطبان قرار می دهد. برای آشنای بیشتر با فعالیت های این همسر شهید و البته معرفی شایسته ای از شهید سرافراز «حاج محمد حسین درفشی» به گفت و گو با خانم «مرضیه یزدی» نشستیم که ماحصل آن را در نوید شاهد می خوانید.

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم

 

شهید درفشی مطالعات مذهبی عمیق داشت

خانم یزدی در ابتدا درباره بیوگرافی شهید درفشی گفت: ایشان سوم شعبان مصادف با 22 بهمن سال 1337 در خانواده ای مذهبی در همدان به دنیا آمد. در دوران کودکی توسط پدر در جلسات مذهبی حضور پیدا کرده و در همان دوران به عنوان مکبّر، در مساجد حضور داشت. جلسات قرآن را ادامه داد و هنگامی که به سن جوانی رسید، برخی از جلسات را اداره می کرد. سال 1357 در تهران مشغول به ادامه تحصیل شد و بعد از اخذ مدرک فوق دیپلم مهندسی ساختمان به کارشناسی حقوق در دانشکده علوم قضایی پرداخت. ایشان همواره مطالعات مذهبی بسیار عمیقی داشت.

همسر شهید درفشی نحوه آشنایی و ازدواج با شهید را این گونه روایت کرد: ما با خانواده شهید در یک محلّه زندگی می کردیم و پدر و مادرمان باهم آشنا بودند. بنده در تهران دانشجو بودم ایشان هم که در تهران درس می خواند به همین مناسبت پدر شهید من را از پدرم خواستگاری کرد. پنجم اسفند 1358 ازدواج کردیم و عمر زندگی مشترکمان 7 سال بود. ثمره ازدواجمان یک دختر است که سال 1361 به دنیا آمد و اکنون وکیل پایه یک و استاد دانشگاه است.

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم

 

دوست دارم شهید دریا شوم

خانم یزدی در ادامه از عشق شهید به جبهه، شهادت و گمنام ماندن سخن گفت و از آرزوی شهید که هنگام شهادت برآورده شد. ایشان تعریف کرد: شهید از سال 1359 تا 1365 به صورت مداوم در جبهه بود. زمانی که با ارتش اعزام می شد از آنجایی که در عقیدتی ارتش بود به کسب خبر و گزارش می پرداخت اما برای رزم با بسیج به جبهه می رفت. با لشکر محمد رسول الله (ص) در عملیات کربلای 4 و 5 پیوسته حضور داشت و به مرخصی نیامد. ایشان در کنار دریاچه ماهی و شلمچه به شهادت رسید. پیکر مطهر شهید در شلمچه باقی ماند و 10 سال بعد از شهادت یعنی 1375 شناسایی شد. شهید ما 7 سال در جبهه بود و می گفت ( چرا خدا مرا قبول نمی کند) احساس خسران داشت. می گفت: «دوست دارم شهید دریا شوم پیکرم برنگردد؛ مقام شهدای دریا از همه بالاتر است.»

 

 

 

مطمئن بودم آقا محمد حسین شهید شده است

این همسر شهید روزهای پس از شهادت را این گونه روایت کرد: بعد از شهادت اگرچه پیکرش بازنگشت امّا من اطمینان داشتم شهید شده است. زیرا هم رزمان ایشان شاهد شهادت بودند و می گفتند که پیکر در جایی قرارگرفته که امکان بازگرداندن آن وجود نداشت. بیش از 30 سال از جنگ تحمیلی می گذرد و بسیاری از خانواده های شهدا منتظر بازگشت پیکر شهیدشان هستند اما من منتظر نبودم و می دانستم که شهید آرزوی شهادت داشت و با این مسأله تعبّدی - تعقّلی برخورد کردم. زیرا معتقد بودم اگر خداوند صلاح بداند، پیکر شهید برمی گردد و او به مقام عالی شهادت رسیده است. ناگفته نماند که بعد از شهادت شهید درفشی، معده ام تا مدت ها ناراحت بود و عزاداری هم می کردم. زمانی که پیکر شهید بازگشت، دخترم نوجوان بود و با تمام صبوری، روزهای سختی را سپری کردیم. شهادت اتفاقی نیست و یک انتخاب است. عده ای می گویند همسر شهید هم یک انتخاب است و خداوند همسری را در مسیر زندگی شهید قرار می دهد که بتواند آن را ادامه بدهد و شاید نوشتن درباره شهید یکی از روش های زنده نگه داشتن یاد شهید باشد.

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم
 

 

سواد مذهبی شهید در حد اجتهاد بود

خانم یزدی به بخشی از خاطرات و خصوصیات اخلاقی شهید درفشی نیز اشاره کرد و گفت: شهید درفشی اگر می خواست شخصی را به دین دعوت کند از روش های روانشناسانه استفاده کرده و طرف مقابل را شیفته اسلام می کرد. اعتقادات مذهبی شهید در عمل هم قابل مشاهده بود و حق النّاس توجه خاصی داشت. سواد مذهبی شهید در حد اجتهاد بود و التزام عملی او به احکام الهی و پیروی از ولایت فقیه نیز کم نظیر بود. نماز شب را آنقدر آرام می خواند و بدون ریا؛ که من متوجه نمی شدم. در وصیت نامه اش نوشته بود «اوّلین کسی که در نماز شب دعا کردم، همسرم است.» ایشان سه مرتبه به حجّ مشرّف شد و حج دوم را به نیابت بنده انجام داد. ایشان الگوی کامل از اسلام واقعی بود و از تظاهر و ریا دوری می کرد. بارها در هلال احمر خون خود را اهدا کرده بود کارت تشویقی داشت اما هیچ گاه بروز نمی داد و بعد از شهادتش متوجه شدم.

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم

 

وی ادامه داد: شهید درفشی الگوی اخلاق بود و در طول هفت سال زندگی مشترک و زندگی من در غربت و دور از وطن و حضور مکرر ایشان در جبهه حتی در دوران «حمل» به ایشان اعتراضی نداشتم. با شهادت اشان، من یک الگو و مشاور را از دست دادم. در هر سفر حج به عنوان ناظر کاروان یک مرتبه قرآن را ختم کرد. توفیقات شهید بسیار بالا بود چون اخلاص داشت. زندگی مان فوق العاده ایده آل بود و با تمام وجود مشکلات عدیده ای که بود اجازه نمی داد هیچ سختی را احساس کنم و با طرح آیات الهی در خانواده همواره آرامش بخش بود، و حتی یک مرتبه هم دعوایمان نشد.

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم
 

در زندگی یک مشاور بود

همسر شهید درفشی تعریف کرد: در بروز مسائل خانوادگی و اختلاف نظرها، نیازی به مراجعه به مشاور و یا بزرگان فامیل نبود زیرا همواره حق را به همسر می داد. آنقدر با درایت و احترام فوق العاده با همسر برخورد می کرد که از صمیم قلب، اوامر ایشان اطاعت می شد و همواره ساعات حضورش در منزل، بنا به تعبیر خودش ساعات رحمت بود و البته باز هم براساس روایات اسلامی، همواره به دنبال کسب رضایت قلبی و زبانی ایشان بودم. ایشان بارها اظهار می کرد که «اگر شهید شوم اجرمان مساوی است». آنقدر ارادت قلبی به همسر داشت که بارها ابراز می کرد «اگر مرد بودی پشت سرت نماز می خواندم.» اهل نق زدن و گرفتن ایراد از همسر نبود. در طی دوران زندگی مشترک حتی یکبار مورد مواخذه و انتقاد ایشان واقع نشدم.

خانم یزدی درباره دیگر خصوصیات اخلاقی همسر شهیدش گفت: شهید درفشی اهل تحکّم در منزل و دادن دستور نبود و با توجه به آنکه در طول دوران زندگی با ایشان هم دانشجو بودم و هم تدریس داشتم همواره از ارائه خدماتم در منزل شاکر بود به گونه ای که دوستان به حال ما «غبطه» می خوردند و می گفتند چرا شما حتی یکبار هم دعوایتان نشده است و حتی سؤال می کردند که آیا با هم فامیل بوده اید که اینقدر شناخت عمیق نسبت به یکدیگر دارید. می گفتم «نه». می گفتند پس چطور این همه تفاهم ایجاد شده است. راستش خودم هم نمی دانم چرا؟ فقط گروه خون هر دوی ما A بود. (البته به صورت مثبت و منفی). به تعبیری ما با زبان اشاره با یکدیگر صحبت داشتیم. یعنی اصلاً امر و نهی در منزل ما، مفهومی نداشت. رفتار هر یکی برای دیگری همواره «ایده آل» بود و این نبود جز اینکه او با مطالعات عمیق مذهبی و شرکت در جلسات اخلاق اسلامی همواره در تکریم نظام همسر سعی وافر داشت و زن را همواره در چهره جلال و جمال خداوند می دید.

این همسر شهید اضافه کرد: زمانی که بری آخرین بار عازم جبهه شد در حالی که والدین محترمش در سلامت جسمانی و عقلانی بودند سرپرستی تنها یادگار زندگی اش را به حقیر سپرد. و توصیه هایی جهت تربیت صحیح تنها ستاره زندگی اش نیز مکتوب کرد که در (وصیت نامه) موجود است. اینگونه بود که من یک الگوی اخلاقی و تنها مشاور خود را از دست دادم. تسلیم اراده و متقاضی صبر جمیل. امّا ناگفته نماند بوده اند زنانی که در کنار حتی پیامبران به پیروی از خواهش های نفسانی به اذیّت و آزار همسر پرداخته اند. و خدای بزرگ را از این بابت شاکرم که از این دسته بانوان نبوده ام. سالها در تنهایی گریستم که چرا لیاقت لبیک به دعوت الهی در رکاب پیر جماران را به همراهش نداشتم. چون در دومین بار اعزامش به جبهه غرب در ایلام؛ حقیر را نیز با خود برد.

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم

 

«برگی از تاریخ سرخ زندگی ام» روایت زندگی مشترکم با شهید است

همان طور که در ابتدا گفت وگو اشاره شد ،خانم «مرضیه یزدی» در زمینه تألیف کتاب و قرآن پژوهی فعالیت گسترده ای دارد. ایشان خاطرات زندگی با شهید درفشی را در یک کتاب به رشته تحریر درآورده است. وی درباره این کتاب گفت: خاطرات زندگی با شهید درفشی برای من بسیار شیرین بود اما نمی توانستم به زبان بیاورم. از خدا خواستم کمک کند تا این خاطرات برای نسل بعد ذخیره کنم. به همین دلیل کتاب «برگی از تاریخ سرخ زندگی ام» را نوشتم. در این کتاب خاطراتی هم توسط دوستان شهید از جمله دکتر مجتبی رحمان دوست نقل شده است.

خانم یزدی در ادامه به توضیح و معرفی آثار دیگری که منتشر کرده است پرداخت و بیان کرد : تاکنون 15 اثرم چاپ شده است. یکی از این کتاب ها «المعجم المفردات القرآنیه» نام دارد که به زبان عربی و انگلیسی نوشته شده است. در این کتاب 300 واژه از جزء یک قرآن استخراج و به زبان انگلیسی ترجمه شده است. کتاب دیگر فراز اول سوره نور به اسم«تربیت وخانواده؛ بهداشت ازدواج از دید گاه اسلام» نام دارد که به علّت مشکلات مالی هنوز چاپ نشده است. در سایت قرآنی ام یکی از اساتید دانشگاه فرهنگیان مباحثی از این اثر را ترجمه انگلیسی و پروفسور میرزایی از دانشگاه بوعلی همدان به عربی و یکی از اساتید دانشگاه اصفهان به زبان فرانسه ترجمه کرده اند . ترجمه تصویری آیه نیز به سه زبان در سایت موجود است.

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم

تفسیری برای سهولت کار حافظان قرآن چاپ کرده ام

«تفسیر برگزیده موضوعی ومصوّر قرآن مجید» راهنمایی برای حافظان قرآن اثر دیگری است که این همسر شهید برای سهولت در حفظ قرآن در سنین مختلف به چاپ رسانده است . وی درباره این کتاب توضیح داد: سال 1385 رتبه اول حفظ قرآن اساتید دانشگاه را کسب کردم. بعد از بازنشستگی، حفظ قرآن را ادامه دادم و به لطف خدا چند جز از قرآن را حفظ کرده ام. حفظ قرآن برای من که سنم کمی بالارفته بود و مشغله های کاری زیادی داشتم بسیار دشوار بود. برخی از آیات را مصور می کردم به این صورت که اگر برچسبی مرتبط با یک آیه را پیدا می کردم آن را در کنار آیه می چسباندم تا آیه در ذهنم بماند. سال گذشته در نمایشگاه کتاب قم دیدم که در لبنان و مصر قرآن هایی چاپ کرده اند که برای مخاطب در حدود یک سطر موضوع صفحه را توضیح می دهد وآیات همان صفحه را بر اساس موضوع تقسیم بندی کرده اند. برای مثال آیات یک تا پنج درباره معاد ، آیات 5 تا 10 موضوع قیامت است. این قرآن ها را خریداری کردم و از آنها الگو گرفتم.

این قرآن پژوه ادامه داد: بعد از دیدن این کتاب ها تصمیم گرفتم قرآن مصور کنم. ابتدا 60 تصویر برای آیاتی در جزء اول انتخاب کردم. برای تصویر ساز این اثر قرآنی با مشکلات مختلفی روبرو بودم. برای نمونه درباره اسکان آدم و حوّا در بهشت عکس های را به دست می آورم که با اعتقادات ما تفاوت داشت ومجبور می شدم توسط طراح، تغییراتی در آن ایجاد کنم. نقاشی آیات قرآن کار ساده ای نیست چون تشبیه معقول به محسوس که ممکن نبود و بعدش به گونه ای باشد که هم کودکان و هم بزرگسالان با آن ارتباط برقرار کنند البته توضیحات در پایین صفحات برای بزرگسالان است و از چکیده تفاسیر عربی و فارسی با الهام از تفاسیر چاپ لبنان و مصر بهره برده ام.

خانم یزدی باتوجه به هزینه های بالای چاپ این کتاب بیان کرد: این کتاب رنگی است واگرچه نهادی برای چاپ آن من را حمایت نکرده اما بعضی از سازمان ها حدود 50 تا 100 از آن را خریداری کرده اند. باید بگویم آن زمان که برخی به دنبال خرید دلار بودند حقیر با اخذ وام ومشکلات خاص آن؛ به چاپ این کتاب ارزشمند پرداختم و از «نشر شاهد» هم انتظار دارم که در فروش آثارم مشارکت کند. بنده خادم فرهنگی امام رضا (ع) هستم. انتشارات «به نشر» در شهر مقدّس مشهد و «روایت فتح» در تهران در توزیع این اثر قرآنی همکاری داشته اند .

 

شهید درفشی می خواست «شهید دریا» شود/ جزء اول قرآن را با اخذ وام مصور کردم

 

برای چاپ کتاب باید حمایت شوم

این قرآن پژوه درباره کتاب هایی که نگارش دارد گفت: تعدادی تألیف در دست دارم اما از آنجایی که حمایت مالی نمی شوم ، چاپ آن ها دشوار است . کتابی در دست دارم که حدود 250 لغت از دو جزء قرآن به صورت لغت به لغت به زبان فرانسه ترجمه کرده ام که در سطح جهان اسلام بی نظیر است زیرا ترجمه ها قرآن معمولاً آیه به آیه است .«آیه الکرسی و آرامش روانی» کتاب دیگری است که در دست نگارش دارم. به طور کلی مخاطبان این آثار فقط مسلمان نیستند و از آنجایی که کتاب ها به زبان های مختلف نوشته می شود، در سراسر دنیا با ادیان مختلف آثار را دنبال می کنند. به عنوان مثال در سایت قرآنی پژوهشی پنج زبانه؛ مبحث بهداشت ازدواج از دیدگاه اسلام با استناد به آیات قرآن کریم ابتدا (تفسیری مصوّر ) ارائه شده است که این تفسیر مصوّر آیه منحصر به فرد است و مورد تایید علمای محترم حوزه و اساتید دانشگاه ها نیز واقع شده است .

وی ادامه داد: عوامل تأثیرگذار برجنین جهت ایجاد فرزند صالح وسالم نیز ابتدا به فارسی وسپس توسط اساتید برجسته به زبان های (عربی، انگلیسی و فرانسه ) به شکل فیلم برای مسلمانان خارج از کشور نیز ارایه شده است. به طور کلی در کتاب هایم هیچ گاه حرف کامل را به مخاطب نمی زنم، موضوعی را مطرح کرده و مخاطب را درگیر می کنم تا پیگیر موضوع باشد.

خانم یزدی در پایان گفت: شهید درفشی تنها شهید دوران دفاع مقدس از سازمان قضایی نیروهای مسلح همدان است به همین مناسبت یادمان ایشان در سازمان قضایی نیروهای مصلح همدان امسال نیز نصب شد و برای ادای دین ایشان سایتی به ابتکار خانواده اش به آدرس http://www.shahidderafshi.ir/ نیز ایجاد شده است.

 

 

برای مشاهده لینک اصلی خبر کلیک نمائید. ن اینجا کلیلک کنید

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر